Etykiety

czwartek, 2 stycznia 2020

Nowy Rok w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym.


Nowy Rok mamy zwyczaj, choć częściowo, spędzać w lesie. 
Zaproponowałem Działy Grabowieckie i Skierbieszowski Park Krajobrazowy.
Zaczęliśmy od Rezerwatu Broczówka. Rezerwat powstał w 1989 roku i liczy zaledwie 6 ha powierzchni, mimo to pochwalić się może murawami kserotermicznymi i uwaga ! występuje tu 140 gatunków ryjkowców !! !!


Za nami zalew Broczówka. Niepozorny, a udało tu się złowić karpia ważącego 29,5 kg.Wspinamy się na tak zwaną  "Łysówę" . Wejść nie jest łatwo, ale widok z góry zacny. 
Zejście wcale łatwiejsze nie było.
Trochę pięknych okoliczności przyrody: Zastanowiły nas te wapienie na polu.  W okolicach jest kilka ścianek wapiennych, ale tu w najbliższych okolicach chyba nie...

Mimo pierwszego stycznia - błoto na drogach. 

Wolica. Dopływ Wieprza o długości 45 km. Jeszcze pamiętam ją nieuregulowaną. Wijącą się wśród nabrzeżnych pastwisk, na których pasły się krowy. Dziś niedostępna, zarośnięta szuwarami.

Ale co by nie mówić, bobry mamy ambitne. Nawet takiego wyzwania się podjęły :-)


Chwila odsapki przy małych stawach. Jeszcze 20 lat temu były tu bagniska.Dochodzimy do cmentarza wojennego z 1915 roku. Pochowanych jest tu 50 żołnierzy armii rosyjskiej i 320 armii niemieckiej. Zachowała się część tabliczek z nazwiskami poległych Niemców.


Pod koniec wycieczki zaświeciło nam słoneczko...

To jeszcze nie koniec.... Posililiśmy się gryczakami i jeszcze poszliśmy na "Zamczysko", ale było już za ciemno na zdjęcia... Może "Zamczysko" to już w innej relacji...A posililiśmy się jak na wiejskie sioło przystało gryczakami. 
Szybki przepis: Wymieszać ugotowaną kaszę gryczaną z miętymi ziemniakami i twarogiem. Dodać ze dwa jajka i trochę mąki. Sól, pieprz, i ja dodałem trochę świeżej siekanej mięty. Uformować kotlety. Posmarować rozmąconym jajkiem, posypać tartym żółtym serem. Piec nie za długo 15-20 min w bardzo gorącym piekarniku (200 st.) Smacznego.


Trasa wycieczki.  www.traseo

5 komentarzy:

 1. Świetny początek roku. Dobrze tylko, że nie mieliście w planie połowów, bo dźwiganie kolejnego rekordowego karpia bardzo by zmęczyło. ;) Ale do gryczaków doskonale by pasował.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ognisko - i na miejscu dalibyśmy sobie z nim radę... :-D

   Usuń
 2. Fajne serducho Wam wyszło!
  Wędrówki z psami... no to rozumiem!!!!!
  Ale czego ci ludzie szukają w tej stercie przy drodze? Skamieniałości?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawialiśmy się skąd tam wapień się znalazł. Jakaś muszelkę też udało się znaleźć.

   Usuń
  2. Rzeczywiście - sercowa trasa. Jakoś sama nie zauważyłam.

   Usuń